pralki

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze pralki

W gospodarstwie domowych są takie urządzenia, bez których dziś trudno jest funkcjonować na co dzień. Jednym z nich jest pralka. A jak to z urządzeniami bywa, prędzej czy później każdy musi się zmierzyć z wyzwaniem zakupu nowej pralki. Na jakie parametru wtedy zwrócić uwagę?

pralkiRodzaj pralki

Na rynku dostępne są pralki ładowane od przodu i od góry. Te pierwsze mogą występować w wersji klasycznej o głębokości 60 cm, lub slim, gdzie głębokość została ograniczona do 35-45 cm. Zarówno pralki ładowane od góry, jak i wersje slim pralek ładowanych od przodu pomieszczą jednak mniejszą ilość prania podczas jednego cyklu. Najczęściej dobre i sprawdzone pralki występują jako urządzenia wolnostojące, ale osoby, które np. ze względów estetycznych chciałyby je ukryć mogą wybrać także model do zabudowy.

Ładowność

Ładowność albo wielkość wsadu określa ile kilogramów suchego prania można uprać podczas jednego cyklu. Pralki mogą mieć bardzo różny wsad, od 2,5 kg w małych modelach do 12 kg w profesjonalnych pralkach stosowanych np. w hotelach.

Klasa energetyczna

To na ile konkretny model pralki wpłynie na wysokość rachunku za prąd określa klasa energetyczna. Występuje w 7-stopniowej skali od A+++ do D. Klasa A+++ charakteryzuje pralki o najniższym poborze prądu.

Pobór wody

Osoby, którym zależy na tym by pralka nie generowała zbyt dużych rachunków powinny też zwrócić uwagę na pobór wody, który zwykle podawany jest jako roczne zużycie (które zakłada 200 cykli prania bawełny w 60 stopniach Celsjusza). Modele dostępne na rynku zużywają średnio 5700 – 14000 litrów wody rocznie, a to oznacza, że między modelami występują spore różnice.

Efektywność prania

9-stopniowa skala od A+++ do G mówi o efektywność prania i odwirowania. Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, także tutaj kasa A+++ będzie oznaczała, że pralka najlepiej radzi sobie z brudem i wirowaniem.

Głośność urządzenia

Producenci podają najczęściej dwa poziomy hałasu, ten który pralka emituje podczas normalnej pracy oraz ten w czasie wirowania. Przy wyborze należy szukać modelu o możliwie najniższej wartości, wtedy pranie nie będzie utrapieniem ani dla domowników, ani dla sąsiadów.

A może pralka i suszarka w jednym?

Przy zakupie urządzenia, zwłaszcza do małego mieszkania, warto rozważyć wybór pralko-suszarki. Jedno urządzenie nie tylko wypierze ale i ususzy pranie, bez konieczności rozkładania zwykłej suszarki. Tylko uwaga, pralko-suszarki zużywają zwykle więcej wody i energii.