mata monitorująca oddech

Mata monitorująca oddech firmy Withings

Withings Sleep jest to mata, która umieszczana jest pod materacem i wykorzystuje czujniki pneumatyczne do monitorowania częstości oddechu, ruchów ciała i tętna w celu śledzenia cykli i etapów snu. Obecnie mata monitorująca oddech wykorzystuje mikrofon do śledzenia chrapania i będzie w stanie dostarczyć danych na jego temat.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to zaburzenie oddychania, w którym osoba śpiąca przestaje oddychać na krótkie okresy. Oddychanie staje się nieregularne, z powtarzającymi się przerwami. Istnieją dwa główne typy tego schorzenia: obturacyjny bezdech senny i centralny bezdech senny.

  • Obturacyjny bezdech senny (OBS) rozwija się, gdy gardło lub górne drogi oddechowe zwężają się lub zamykają podczas snu. Jest to najczęstszy rodzaj bezdechu sennego.
  • Centralny bezdech senny występuje, gdy mózg powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni oddechowych.

Wśród dzieci chorych na raka największe ryzyko bezdechu sennego obserwuje się w przypadku guzów mózgu. Bezdech może skrócić czas snu lub negatywnie wpłynąć na jakość snu.

mata monitorująca oddech

Badanie bezdechu sennego przez matę monitorującą

Wszystkie zebrane dane są analizowane i przechowywane w markowej aplikacji Withings Health Mate, a wykrywanie bezdechu sennego zostało potwierdzone w badaniu klinicznym w Hopital Antoine Beclere we Francji i Hopital St-Pierre w Belgii.

Bezdech senny był przedmiotem zainteresowania wielu urządzeń monitorujących w ciągu ostatnich kilku lat. Tego typu urządzenia koncentrują się na wykorzystaniu czujników SpO2 do pomiaru tlenu we krwi. Firma Withings szukała innych oznak, w tym chrapania i częstości oddechów, a ich wyniki są ściśle powiązane z dokładnością analizy polisomnograficznej (PSG) stosowanej w laboratoriach snu. Tak powstałą mata monitorująca oddech (Withings Sleep Analyzer). Według badań bezdech senny dotyka 175 milionów Europejczyków, przy czym 8 na 10 osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę przypadłość.