Zioła lecznicze – dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną leczniczą, która posiada szerokie zastosowanie w medycynie, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką.

Dziurawiec zwyczajny – opis zioła

Roślina ta posiada sztywną łodygę, rozgałęzioną u góry i może urosnąć do ok.70 cm. Jej nazwa pochodzi od widocznych na liściach małych kropek. Dziurawiec w Polsce możemy spotkać na łąkach, polanach lub podmiejskich terenach.

Zastosowanie lecznicze dziurawca jako zioła

Zioła lecznicze takie jak m.in. dziurawiec posiadają dużo korzystnych dla zdrowia substancji. Roślina ta zawiera: kwercetynę, hyperforcynę czy garbniki bakteriobójcze. Oprócz tego zioło to zawiera kwasy organiczne, cukry, sole mineralne, olejki eteryczne, witaminy A i C oraz pektyny. Dziurawiec zwyczajny jako zioło lecznicze doskonale rozkurczowo w przewodzie pokarmowym. Ponadto jest pomocny w stanach zapalnych błony żołądka i jelit. Dziurawiec stosowany jest także w schorzeniach dróg żółciowych, biegunce, wzdęciach czy bólach brzucha.
Roślina ta ma działanie uspokajające, dlatego jest polecana w zaburzeniach nerwowych, depresji czy nocnych lękach występujących u dzieci. dziurawiec jest pomocny również w przypadku wystąpienia kamicy żółciowej.
Stosowany na zewnątrz doskonale sprawdza się do gojenia odmrożeń lub jako tonik do skóry trądzikowej.
Dziurawcem można również płukać jamę ustną, jeśli cierpimy na jej stan zapalny.

W jaki sposób dziurawiec opóźnia proces starzenia?

Wolne rodniki w organizmie człowieka prowadzą przede wszystkim do chorób i starzenia się skóry. Dziurawiec za sprawą właściwości antyoksydacyjnych usuwa wolne rodniki, opóźniając tym samym proces starzenia się skóry, jak również spowalnia aktywność kolagenazy odpowiedzialnej za rozkład kolagenu.

Jak przyrządzić napar z dziurawca?

Napar z tego ziela przygotowuje się w bardzo prosty sposób, wystarczy jego łyżkę zalać wrzącą wodą i poczekać kwadrans, aż dobrze się zaparzy. Taki napar możemy pić lub wykorzystać go w formie toniku do oczyszczania twarzy.

W jaki sposób zrobić nalewkę z dziurawca ?

Z dziurawca należy oderwać liście i kwiaty, aby wsadzić je do słoika na 2/3 jego objętości. Następnie zalewamy je co najmniej 40% alkoholem tak, aby wszystko było dokładnie zakryte. Po zamknięciu słoika odkładamy go w słoneczne miejsce na ok. 2 do 5 tygodni. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i przelać do ciemnego szkła. Tak przyrządzony dziurawiec może nam służyć nawet przez okres dwóch lat, jeśli będzie przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu.

Zioło to najlepiej spożywać do trzech razy dziennie w formie naparu. Zastosowany po posiłku, pobudzi do działania układ trawienny.