Zakrętarka udarowa Milwaukee a miękki moment obrotowy

Wkrętarki udarowe są często chwalone za wysoki moment obrotowy i rzeczywiście mogą one zapewnić potężne „wybuchy” mocy obrotowej, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ich kompaktowe wymiary. Jednak dane dotyczące momentu obrotowego podane w specyfikacjach mogą być mylące w zależności od sposobu pomiaru momentu obrotowego. Doskonałym tego przykładem jest twardy i miękki moment obrotowy – taki posiada Milwaukee zakrętarka.

Miękki moment obrotowy

Być może najlepszym sposobem na opisanie tego jest wyobrażenie sobie wbijania śruby do drewna w drewno. W miarę jak śruba jest wbijana coraz głębiej, wymagany jest coraz większy moment obrotowy, stopniowo wzrastający aż do momentu, gdy łeb osiągnie materiał – jest to określane jako miękki moment obrotowy.

Twardy moment obrotowy

Teraz rozważmy wbijanie gwintowanej śruby we wstępnie nagwintowaną stalową płytę; gdy gwint jest zaangażowany, napotykamy bardzo mały opór, ponieważ śruba przechodzi swobodnie przez gwint.

Jednakże, gdy spód łba śruby w końcu spotyka się z płytą stalową, robi to z „trzaskiem”, ponieważ nie ma absorpcji siły przez materiał bazowy. Moment obrotowy w tym momencie wzrasta dramatycznie, dając bardzo wysoki odczyt – jest to uważane za twardy moment obrotowy.

Wiertarka

Różnica polega na tym, że wiertła mogą utrzymać moment obrotowy przez cały proces toczenia. Wiele osób jest często zaskoczonych, gdy widzi, że wydajna zakrętarka udarowa Milwauke https://bezprzewodu.pl/zakretarki_milwaukee kontynuuje wkręcanie dużej śruby budowlanej, podczas gdy wiertarka udarowa o znacznie wyższym momencie obrotowym już dawno się poddała. Jest to możliwe właśnie dzięki ciągłej mocy obrotowej.

Zakrętarka udarowa Milwauke

Kto kiedykolwiek słyszał pracę wkrętarki udarowej lub wiertarki, natychmiast rozpozna hałaśliwe uderzenia wkrętarki udarowej w porównaniu z pracą wiertarki.

Milwaukee zakrętarka

Gdyby zapytać użytkownika wkrętarki udarowej lub osobę pracującą w miejscu, w którym są one używane, jestem pewien, że wspomniałaby o tym, jak bardzo są one hałaśliwe. Zasada działania metalowego kowadła uderzanego wielokrotnie przez obracające się młotki musi generować hałas – i jest to jedna z tych rzeczy.

Co z narzędziami impulsowymi?

Ostatnio kilku producentów elektronarzędzi wprowadziło na rynek narzędzia, które wyglądają tak samo jak zakrętarka Milwaukee udarowa, ale są znacznie cichsze w użyciu. Narzędzia impulsowe istnieją już od jakiegoś czasu, ale tradycyjnie znajdowały się tylko w maszynach pneumatycznych – często używanych na liniach montażowych.

W przeciwieństwie do młotów udarowych, które wykorzystują „uderzenie” młota o kowadło, maszyny impulsowe wymuszają przepływ oleju hydraulicznego przez żyły, tworząc „falę” nieściśliwej cieczy. Fala ta następnie popycha dwie łopatki wokół zamkniętej komory, za każdym razem o ćwierć obrotu.