suchy szampon

Suchy szampon do włosów – sposób na odświeżenie fryzury i nie tylko

Suchy szampon to kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji włosów, stosowany w celu redukcji zanieczyszczeń oraz wchłonięcia sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Jak nazwa wskazuje, specyfik ten, w przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów i odżywek, nanosi się na suche włosy. W skład szamponu wchodzą substancje tj. talk, skrobia ziemniaczana, wodorowęglan sodu czy kaolin, które w szybki sposób przywracają fryzurze świeży wygląd.

Jak prawidłowo używać suchego szamponu?

Aplikacja specyfiku jest niezwykle prosta. Wystarczy wstrząsnąć opakowaniem w celu wymieszania wszystkich składników i spryskać nim rozczesane wcześniej włosy z odległości ok. 20-30 cm, a następnie wmasować go w skórę głowy. Po zabiegu na włosach mogą być widoczne pozostałości szamponu. Jeśli nie znikną po 3-5 minutach, należy je sczesać. Suchy szampon powinno się stosować wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia włosów wodą np. w podróży. Trzeba pamiętać o tym, by pozbyć się jego pozostałości przy użyciu standardowego szamponu, kiedy pojawi się ku temu okazja. Pomoże to uniknąć niepożądanych skutków tj. podrażnienie i wysuszanie skóry głowy lub wypadanie włosów, które mogą wystąpić zwłaszcza u osób cierpiących na łojotok czy posiadający krostki lub ranki na głowie.

Dodatkowe zalety suchego szamponu

Oprócz głównego celu, jakim jest odświeżenie fryzury, stosowanie suchego szamponu do włosów niesie za sobą inne korzyści. Należą do nich m.in.:

  • niwelowanie swędzenia skóry głowy
  • nadanie włosom objętości i przyjemnego zapachu
  • łatwiejsze rozczesywanie
  • ułatwienie modelowania fryzury, dzięki lepszej przyczepności spinek i wsuwek
  • przeciwdziałania elektryzowaniu się włosów

Ponadto suchy szampon jak ten na a-manada można używać profilaktycznie do poprawy kondycji włosów znajdujących się blisko twarzy, które są bardziej narażone na przetłuszczanie, gdyż te obszary częściej się pocą i są dotykane palcami. W tym przypadku szampon zapobiegnie utracie objętości grzywki.

Suchy szampon a ciemne włosy

suchy szampon

Posługiwanie się suchym szamponem może wydawać się problematyczne, gdy posiada się czarne lub ciemnobrązowe włosy. Wówczas po naniesieniu go na głowę wyraźnie widać białe ślady. W takim przypadku należy zakupić specjalny suchy szampon do ciemnych włosów. Obecnie na rynku dostępne są specyfiki zawierające w swoim składzie np. mineralne pigmenty, dzięki czemu kosmetyk doskonale wpasuje się w kolor włosów. Poza tym ich działanie niczym nie różni się od innych tego typu produktów.

Suchy szampon do włosów niewątpliwie powinien znaleźć się w każdej kosmetyczne. Warto jednak pamiętać, że jego stosowanie mimo wielu korzyści, nie jest pozbawione wad.