Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy z użyciem szamponu

Szampon do włosów to niezbędny element prawidłowej pielęgnacji kosmyków i skóry głowy. Zapewnia nie tylko odpowiednią kondycję włosów, ale również niezbędną higienę skóry głowy.

Nieodpowiedni szampon do włosów – najczęstsze problemy

Źle dobrany szampon do włosów to problemy zarówno z kosmykami, jak i ze skórą głowy. Jakie są konsekwencje źle dobranego preparatu?

  • uczucie ciągłego swędzenia skóry głowy;
  • pojawia się łupież lub łojotok;
  • cebulki stają się słabe, co wpływa na wypadanie włosów;
  • pojawiają się podrażnienia skóry głowy;
  • włosy stają się matowe, plączą się, tracą blask;
  • kosmyki wysuszają się i stają się łamliwe;
  • rozczesywanie staje się problematyczne, a wszelkie stylizacje są wyjątkowo trudne;

Odpowiednie szampony do rodzaju włosów

Podstawową i niezmienną zasadą prawidłowej pielęgnacji jest stosowanie preparatów przystosowanych do konkretnych rodzajów posiadanych kosmyków. Każdy rodzaj włosa ma inne potrzeby, stąd należy wnikliwie czytać etykiety i kierować się odpowiednim składem preparatu. Należy również zaznaczyć, że kondycja włosów oraz stan skóry głowy zmienia się w zależności od stanu zdrowia, czynników atmosferycznych, pory roku i poziomu hormonów. Stąd należy obserwować swój organizm i zmieniać szampon tak często, jak to konieczne. Z racji, iż najwięcej problemów pojawia się na skórze głowy, nie na włosach, należy szampon dobierać właśnie do stanu skóry głowy. To bardzo istotne, gdyż to skóra w tym przypadku ma wpływ na stan cebulek.

Nieodpowiednio dobrany szampon do włosów to problemy ze stylizacją i codzienną pielęgnacją kosmyków. Oprócz preparatów niezwykle ważne jest ograniczenie zabiegów stylizacyjnych do minimum. Częste prostowanie, suszenie, farbowanie ma negatywny wpływ na kondycję włosów.