Na co pomaga kasztanowiec zwyczajny? Zastosowanie rośliny w medycynie i kosmetyce

Kasztanowiec zwyczajny dostępny jest w różnych formach – od kremów, po suplementy diety w kapsułkach. Pomaga również w zwalczaniu mniej lub bardziej poważnych objawów ze strony układu żylnego oraz skóry. Co daje jego stosowanie?

Wzmacnianie żył od wewnątrz, czyli suplementy

Osoby zmagające się z tzw. pajączkami, obrzękami kończyn dolnych lub innymi objawami niewydolności żylnej często przyjmują tabletki z wyciągiem jakim jest kasztanowiec zwyczajny, by poprawić kondycję swoich naczyń krwionośnych. Escyna przyczynia się do ich uszczelnienia, kwercetyna działa przeciwzapalnie, a eskulina zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów. Regularne przyjmowanie suplementów diety, które swój skład opierają na zawartości kasztanowca, może znacznie zmniejszyć dyskomfort ze strony układu naczyniowego, a także zniwelować ryzyko powstania poważniejszych zmian. Na przyjmowanie preparatów z wyciągiem z tej rośliny decydują się także osoby, które posiadają genetyczne predyspozycje do wystąpienia żylaków. Zwykle nie trzeba wiele, by to stwierdzić – jeśli w rodzinie (zwłaszcza wśród rodziców) występowały choroby żylne, jest spore prawdopodobieństwo, że będą one również obecne u innych osób z rodziny. Wczesne zadbanie o kondycję żylną jest wtedy bardzo istotnym czynnikiem, który pomaga kontrolować stan zdrowia.

Maści i kremy, czyli ratunek na tzw. „ciężkie nogi”

Oprócz przyjmowania tabletek lub nalewek z kasztanowca zwyczajnego doustnie sporą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju kremy, żele i maści z dodatkiem tej rośliny. Stosowanie tego typu produktów przynosi natychmiastową ulgę w niepożądanych dolegliwościach, działając przeciwobrzękowo i łagodząco. Wiele preparatów przyjemnie chłodzi zmienione miejsca, dając także efekt przeciwbólowy. Co ciekawe, maści z kasztanowcem stosowane są także w przypadku odmrożeń oraz oparzeń, wspomagając regenerację tkanek.

Wyciąg z kasztanowca w kosmetyce – także na cellulit

Oprócz leczniczych właściwości potencjał wyciągów z kasztanowca zauważono także w przemyśle kosmetycznym. Dodatek tej rośliny można dostrzec m.in. w kremach do twarzy, szamponach, maskach oraz balsamach anycellulitowych. Kosmetyki z kasztanowcem skutecznie łagodzą objawy posiadania cery naczynkowej, a także wspomagają zmniejszanie cellulitu, napinając skórę.