Jeżówka purpurowa swoja nazwę zawdzięcza charakterystycznym różowo-purpurowym kwiatom. Jako pierwsi odkryli ją rdzenni Afroamerykanie – to oni pierwsi zaczęli stosować jeżówkę jako uniwersalne lekarstwo na wiele chorób.
Właściwości jeżówki
Jeżówka purpurowa ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe – w przeszłości z powodzeniem była stosowana jako środek niwelujący bóle menstruacyjne oraz bóle zębów. Ponadto jeżówka ma bardzo dobry wpływa na pracę żołądka – pobudza wydzielanie soków trawiennych, a co za tym idzie – przyspiesza proces strawienia oraz procesy metaboliczne. Przypisuje jej się także działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Można więc śmiało stwierdzić, iż łączy ona w sobie cechy kilku antybiotyków wydawanych na recepty w aptekach.
Naturalne wsparcie układu immunologicznego
Jedną z największych zalet jeżówki purpurowej jest wsparcie naturalnej odporności człowieka. Jeżówka bowiem stymuluje fagocytozę, co ma bezpośredni wpływ na neutralizowanie wirusów i bakterii przez układ immunologiczny.
Pomoc w terapii
Jeżówkę z powodzeniem wykorzystuje się także jako naturalne wsparcie terapii leczniczej przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, dróg moczowych, stawów i dróg żółciowych. Jej wysokie właściwości przeciwzapalne pozwalają na zredukowanie ilości przyjmowanych przez pacjenta medykamentów.
Występowanie na rynku
Na obecnym rynku można spotkać produkty na bazie jeżówki purpurowej w różnych wersjach. W sprzedaży dostępne są zarówno zioła do tworzenia naparów (można je dostać przeważnie w sklepach zielarskich i ekologicznych, a także w niektórych aptekach), jak również maści, kremy i balsami z zawartością tego prozdrowotnego zioła. Dodatek jeżówki wykorzystuje się między innymi w produkcji pomadek ochronnych do ust, ponieważ jeżówka świetnie sprawdza się w walce z nawracającą opryszczką. Jeżówka purpurowa stanowi także składnik wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy – między innymi peelingów, maseczek i delikatnych kremów o działaniu nawilżającym.