miłorząb

Miłorząb: Naturalna alternatywa dla leków na receptę

Miłorząb japoński, zwany również drzewem dziewiczym, należy do rodziny wawrzynowatych, która obejmuje setki gatunków. Miłorząb pochodzi z Chin i południowej Europy, gdzie rośnie po obu stronach pasm górskich. Chociaż być może jeszcze nie zauważyłeś go w swoim ogrodzie, ta szybko rosnąca wiecznie zielona roślina jest od wieków sadzona jako roślina ozdobna. Drzewa miłorzębu są wykorzystywane w całej Azji ze względu na swoje właściwości lecznicze. Te naturalne środki lecznicze są stosowane w leczeniu takich schorzeń jak astma, utrata pamięci i depresja – do tego stopnia, że są one obecnie powszechnie nazywane „azjatyckim żeń-szeniem”. Jednak badania naukowe muszą jeszcze potwierdzić skuteczność tych alternatywnych metod leczenia w porównaniu z lekami na receptę.

Jak działa miłorząb?

Wykazano, że ekstrakt z liści miłorzębu zawiera szereg związków o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Poprzez ochronę mózgu przed stresem oksydacyjnym, związki te mogą poprawić funkcje poznawcze i zwiększyć przepływ krwi do komórek mózgowych. Miłorząb jest również popularnym środkiem na pamięć i funkcje poznawcze ze względu na wysoką zawartość związków przeciwutleniających, flawonoidów takich jak bilobalid. Związek ten zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne spowodowane przez szkodliwe wolne rodniki, które są cząsteczkami uszkadzającymi komórki i DNA.

Korzyści wynikające z zastosowania ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego

Ekstrakt z miłorzębu może poprawić pamięć i funkcje poznawcze – dwa z najczęstszych powodów, dla których ludzie przyjmują suplementy ziołowe Wykazano, że  miłorząb poprawia przepływ krwi do mózgu, co może skutkować poprawą pamięci i funkcji poznawczych  Miłorząb może zmniejszać stan zapalny, co może pomóc w poprawie takich stanów jak astma i alergie 

Bezpieczeństwo ekstraktu z miłorzębu 

Liść miłorzębu został szeroko przebadany w badaniach klinicznych i uznano, że jest bezpieczny w użyciu. W rzeczywistości, miłorząb jest bezpiecznie stosowany w ziołach od wieków. W przeciwieństwie do leków na receptę, nie oczekuje się, że miłorząb będzie miał jakiekolwiek skutki uboczne, ponieważ nie jest to lek. Nie wiadomo, aby miłorząb wchodził w interakcje z jakimikolwiek lekami lub wchodziło w negatywne interakcje z jakimkolwiek innym pokarmem lub suplementem, który możesz przyjmować. Jeśli przyjmujesz leki, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem miłorzębu.

Dostępne formy ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego

Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego to najpopularniejsza forma miłorzębu, stosowana w wielu dzisiejszych suplementach. Ekstrakt z liści miłorzębu jest zwykle standaryzowany na zawartość 0,3% flawonoidów, ale produkty ziołowe mogą zawierać inne zioła i wypełniacze. Gingko biloba nie jest jednak zalecany jako codzienny suplement, ze względu na niską zawartość flawonoidów, które mogą powodować skutki uboczne.

Gdzie kupić suplementy z miłorzębu?

Suplementy z miłorzębu  można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, online (zobacz na: LekiNatury.pl) lub za pośrednictwem apteki. Możesz również znaleźć produkty z miłorzębu poprzez dystrybutorów witamin i suplementów.

Jak przyjmować suplementy z miłorzębu japońskiego

Zalecana dawka ekstraktu z miłorzębu to 50 do 100 miligramów dziennie. Można ją przyjmować w postaci tabletek lub kapsułek. Miłorząb nie powinien być spożywany w dużych ilościach, ponieważ wysokie dawki zostały powiązane z zaburzeniami żołądka i biegunką. Miłorząb może być przyjmowane z jedzeniem lub bez, ale podczas przyjmowania suplementów z miłorzębu należy pić wodę. Miłorząb powinien być przyjmowane przez co najmniej sześć tygodni, zanim zauważalne będą jakiekolwiek korzyści.