Zamki w Polsce do których łatwo dostaniesz się koleją

Szukając miejsca na weekendowy wypad warto zastanowić się nad odwiedzeniem któregoś z Polskich zamków. W Polsce jest ich bardzo wiele. Zwiedzając zamki można poznać starą architekturę oraz historię każdego z tych miejsc. W Polsce jest wiele zamków, do których można łatwo dostać się przy pomocy kolei.

Zamek krzyżacki w Malborku

Jednym z najbardziej popularnych oraz doskonale zachowanym polskim zamkiem jest ten położony w Malborku. Jego piękny wygląd został doceniony w 2007 roku, kiedy został uznany jako jeden z siedmiu cudów świata w Polsce. Zamek krzyżacki w Malborku ma ponad 700 lat oraz jest największym zamkiem, który służył jako polska siedziba Zakonu Krzyżackiego.

Na malborską twierdzę składają się trzy zamki. Sercem całego kompleksu jest Zamek Wysoki wraz z kościołem Najświętszej Maryi Panny. Zamek krzyżacki jest doskonale widoczny z okien przejeżdżających pociągów oraz z centrum miasta. Ze stacji kolejowej do zamku jest zaledwie 15 minut drogi piechotą. 

Zamki w pobliżu Krakowa

Najbardziej popularnymi zamkami w pobliżu Krakowa są oczywiście Zamek Królewski na Wawelu oraz obiekty na Szklaku Orlich Gniazd. Polską koleją można dostać się do dwóch innych zamków położonych w tym rejonie.

Miejscowością wartą polecenia jest Sucha Beskidzka, położona w sercu Beskidu Żywieckiego. Oprócz ciekawych tras turystycznych, wartym polecenia jest malowniczy, renesansowy zamek. Potocznie nazywany jest Małym Wawelem. Cały obiekt otacza piękny, zielony park. Zamek posiada narożne wieże o imponujących wielkościach oraz dziedziniec krużgankami. Do zamku można dostać się pociągiem z Krakowa, wysiadając na stacji Sucha Beskidzka.

Innym wartym zobaczenia zamkiem w tym rejonie jest Zamek w Łańcucie. Jego budowę w XVII wieku zlecił Stanisław Lubomirski. Nad projektem oraz wykończeniem pracowali najwybitniejsi artyści XVII-wiecznej Polski. W następnym wieku wokół zamku zaczęto tworzyć park. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum (otwartego po II wojnie światowej). Do zamku można dostać się pociągiem z Krakowa lub Medyki, wysiadając na stacji Łańcut. 

Zamki w województwie dolnośląskim

Okolice Wrocławia także obfitują w piękne zamki. Warto zwrócić uwagę na dwa z nich: Zamek Książ oraz zamek w Kamieńcu Ząbkowskich. Do obu z nich w prosty sposób można dostać się koleją.

Jednym z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce jest zamek Książ. Przez lata poddawany był wielu przebudowom, dzięki którym obecnie ma pałacowy wygląd. Pod zamkiem dostępne są rozległe podziemia i korytarze, wybudowane podczas II wojny światowej na zlecenie Adolfa Hitlera. Według legendy, to właśnie w tych korytarzach znajduje się zaginiony złoty pociąg, zawierający skradzione podczas wojny kosztowności. Bezpośrednio do zamku kursuje autobus z Wałbrzycha. Do Wałbrzycha można dostać się pociągiem z Katowic lub Wrocławia.

Na Dolnym Śląsku można spotkać wiele ukrytych zamków i pałaców. Jedną z pięknym i romantycznych ruin jest zamek w Kamieńcu Ząbkowskim. Pałac został wybudowany w stylu neogotyckim, który był popularny w XIX wieku. Cechą charakterystyczną budowli są cztery wieże. Do zamku można dostać się pociągiem z Wrocławia, wysiadając na stacji Kamieniec Ząbkowski. – więcej po przeczytaniu artykułu: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/szlakiem-zamkow-krzyzackich-propozycja-weekendowej-wycieczki/