Dzbanki filtrujące – przeznaczenie

Dzbanki filtrujące są popularnymi i funkcjonalnym urządzeniami, dzięki którym napić można sie czystej wody kranowej.

Budowa i działanie dzbanków filtrujących i wkładów

Dzbanki filtrujące posiadają dwie komory i miejsce na wkład filtrujący. Woda wlewana jest do górnej komory i przez filtr przepływa do komory dolnej. Dzbanki posiadają wskaźnik elektroniczny lub mechaniczny, który ma za zadanie przypominać o zmianie filtra by prawidłowo spełniał on swoją funkcję. O wymianie filtra może przypominać specjalnie spersonalizowana aplikacja na telefon. Wkłady zmienią się najczęściej co jeden do trzech miesięcy w zależności od rodzaju dzbanka filtrującego i wkładu oraz jego producenta. Filtr przed użyciem trzeba wypłukać zgodnie z zaleceniami producenta, które znaleźć można w instrukcji obslugi.
Dzbanki filtrujące i wkłady usuwają z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz związki chemiczne takie jak radz lub chlor oraz twardość wody.

Wybór dzbanka filtrującego

Dostępne są szklane oraz plastikowe dzbanki filtrujące. Szklane dzbanki idealnie nadają się do filtrowania wody ciepłej, ponieważ nie wchodzi on w reakcję chemiczną z ciepłą wodą w odróżnieniu do dzbanków plastikowych. Szklane dzbanki filtrujące nie zmieniają smaku i składu przefiltrowanej wody. Plastikowe dzbanki są bardziej odporne na upadki i uderzenia za to szklane dzbanki filtrujące są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Cena szklanych dzbanków filtrujących jest duzo wyższa niż cena plastikowych dzbanków filtrujących.

Wady i zalety dzbanków filtrujących

Dzbanki filtrujące mają wady i zalety, którymi są:
– oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba kupować wody w butelkach,
– wygoda i proste użytkowanie,
– zajmuje mało miejsca,
– generują małe koszty za oczyszczenie wody,
– woda filtrowana może być spożywana na surowo,
– filtracja małej ilości wody w długim czasie,
– często trzeba czyścić dzbanki przezroczyste, ponieważ promienie słoneczne, które padają na dzbanek powodują rozwój mikroorganizmów w wodzie.