Szmaragd – niezwykły zielony kamień

Szmaragd jest niezwykłym zielonym kamieniem. Znany było on już w starożytnym Egipcie, a rozsławiony został przez Kleopatrę. Od zawsze symbolizował on mądrość i dobrobyt, a w średniowieczu był popularny wśród alchemików. Pierścionek ze szmaragdem stanowi zgodnie z tradycją idealny prezent z okazji 20 i 35 rocznicy ślubu.

Szmaragd – zielony kamień

Z chemicznego punktu widzenia szmaragd to zielony kamień, który swoją unikalną barwę zawdzięcza śladowym ilościom chromu i wanadu w strukturze berylu. Cechą wyróżniającą te kamienie jest obecność drobnych pęknięć. Szmaragd jest bowiem bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia.

Pierścionek ze szmaragdem

Pierścionek ze szmaragdem komponuje się wspaniale zarówno z żółtym złotem, jak i różowym. Jego niepowtarzalny kolor może być potęgowany poprzez specjalną obróbkę kamienia w postaci prostokąta lub kwadratu. Piękny prezent z okazji rocznicy ślubu może być wzbogacony o pasujące do zestawu kolczyki lub łańcuszek z wisiorkiem. Warto dodać, że szmaragd bardzo atrakcyjnie wygląda również w towarzystwie drogocennych diamentów.

Pierścionek ze szmaragdem – zakup

Jak już wspomniano powyżej szmaragd jest kamieniem szlachetnym dość delikatnym. Powinien on być traktowany z uwagą oraz ostrożnością. Może on ulec uszkodzeniu nawet w kontakcie z gorącą wodą. Z racji swojej kruchości powinien być klejnotem zakładanym jedynie z okazji bardzo wyjątkowych uroczystości. Odradza się zatem noszenie go na co dzień. W przypadku pojawienia się delikatnych uszkodzeń możliwa jest jego domowa rekonstrukcja, poprzez zanurzenie w oleju lub krzemionce. Substancje wypełniają pęknięcia i nadają szmaragdowi więcej trwałości.

Pierścionek ze szmaragdem syntetycznym

Szmaragd poza pochodzeniem naturalnym może być wytrzymany również syntetycznie. Podczas zakupu pierścionka warto zatem zwrócić uwagę na certyfikat autentyczności wyrobu. Szmaragd może być bowiem zastępowany szkłem w kolorze zielonym. Gwarancją udanego zakupu oraz braku rozczarowania jest korzystanie z usług wartych zaufania jubilerów.