maść na pękające pięty

Kremy na popękane pięty – dlaczego warto stosować?

Popękana skóra na piętach jest problemem wielu osób. Oprócz mało estetycznego wyglądu, pęknięcia skóry mogą być bolesne i prowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Skóra na piętach bardzo szybko ulega zrogowaceniu i staje się przesuszona. Aby zapobiegać takim niekorzystnym zmianom, trzeba regularnie stosować maść albo krem na pękające pięty.

Przyczyny pękania skóry na piętach

Objawem wskazującym, że skóra stopy jest przesuszona i może pękać, jest pojawiające się napięcie skóry po lekkim naciśnięciu palcem. Mogą również pojawić się takie objawy jak swędzenie i pieczenie. Stosowane regularnie na tym etapie kremy na popękane pięty, mogą odpowiednio nawilżyć skórę i zapobiegać jej pękaniu. Nadmierna suchość skóry w dalszej konsekwencji prowadzi do zaczerwienienia pięt, nadmiernego łuszczenia naskórka i powstawania bolesnych pęknięć. Przyczyn problemów ze stopami może być wiele, przyczynia się do niego:

 – nadmierny nacisk na stopy przez dłuższy czas,

 – niewłaściwy rodzaj obuwia, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na podeszwy,

 – zła dieta,

 – kontakt z wodą morską bez odpowiedniego nawilżania skóry,

 – suche powietrze, które występuje zazwyczaj w sezonie grzewczym.

Tylko właściwa i systematyczna pielęgnacja skóry stóp zapobiega rogowaceniu naskórka i sprawia, że maść na pękające pięty nie będzie konieczna.

Krem na pękające pięty – jak odpowiednio pielęgnować stopy?

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji skóry stóp jest systematyczne nawilżanie i złuszczanie naskórka. Nie wskazane jest stosowanie różnego rodzaju tarek i pumeksów, ale warto codziennie moczyć stopy w wodzie z dodatkiem specjalnych soli. Nadmierne złuszczanie skóry stóp również może prowadzić do powstania problemów. Krem na pękające pięty może mieć różny skład, z reguły jest to mocznik, który występuje  różnym stężeniu w takich preparatach. Kremy na popękane pięty powinny mieć zawierać takie składniki, jak:

 – kwas mlekowy, który złuszcza i jednocześnie nawilża skórę,

 – mocznik, w mniejszym stężeniu działa zmiękczająco, a w większym złuszcza naskórek,

 – witaminy A, B5 i E,

 – alantoina i gliceryna,

 – olejki eteryczne, które przyspieszają proces gojenia,

 – masło shea ma działanie silnie nawilżające.

Dobra maść na pękające pięty nie tylko leczy i nawilża popękaną skórę, ale poprawia również jej funkcje obronne. Obecność gliceryny w kremach na popękane pięty zapobiega nadmiernej utracie wody i dział nawilżająco. W codziennej profilaktyce pielęgnacji stóp warto zwrócić uwagę na właściwą dietę bogatą w mikroelementy oraz cynk, ważne jest także dobre nawadnianie organizmu.