złote pierścionki

Jakość złotych pierścionków z próba złota

Złote pierścionki, mimo że wszystkie posiadają w sobie ten wartościowy metal, charakteryzują się różną jakością. Wiele zależy tutaj od próby złota użytego do wyrobu biżuterii. O czym mówi próba złota i jak wpływa na jakość wyrobu?

Próba złota – o czym mówi?

Najprościej mówiąc, próba złota informuje o tym, jaka jest zawartość tego pierwiastka w biżuterii. Jeśli więc 75% stopu wykorzystanego do produkcji złotego pierścionka stanowi czyste złoto, wówczas mówimy o próbie 750. Złote pierścionki próby 333 będą z kolei charakteryzowały się 33,3% zawartością tego metalu w stopie. Ilość użytego złota wpływa na jakość i właściwości końcowego wyrobu. Im wyższa jest próba, tym więcej złota w przedmiocie, ale tym bardziej będzie on kruchy. Z kolei im niższa próba, tym większą odpornością na odkształcenia charakteryzuje się wyrób, ale tym łatwiej będzie on pokrywał się śniedzią. Dodatek innych metali do złota jest konieczny, aby uzyskać stop o preferowanych właściwościach. Jak nietrudno się domyślić, im wyższa jest zawartość złota w stopie, tym droższy będzie wyrób.

Rodzaje złota wykorzystywane do wyrobu pierścionków

Różne rodzaje stopów wykorzystywanych do produkcji złotych pierścionków noszą różne nazwy. Charakteryzują się one wówczas różnym wyglądem i właściwościami. Najpopularniejsze stopy to:

  • białe złoto – jest to stop złota z niklem i palladem, czasem również ze srebrem. Pierścionki z białego złota zawdzięczają swój połysk cienkiej warstewce rodu obecnej na ich powierzchni
  • rdzawe złoto – jest to stop złota z miedzią
  • czarne złoto – powstaje ono z białego złota, które pokrywane jest warstwą rutenu.

Złote pierścionki kupisz w tym sklepie w szerokiej ofercie.